ΚΑΙΤΗ ΓΑΡΜΠΗ
|
|||
Η Καίτη Γαρμπή γεννήθηκε στον Κορυδαλλό, αλλά πολύ σύντομα οι γονείς της μετακόμισαν στο Αιγάλεω, όπου έζησαν ώσπου η Καίτη έγινε 18 χρόνων. Στη συνέχεια, η οικογένεια Γαρμπή, μετακόμισε στη Νέα Σμύρνη και η Καίτη έμεινε εκεί μέχρι που παντρεύτηκε, στις 4 Μαϊου 1997, αυτήν τη σημαδιακή, όπως λέει η ίδια, ημέρα της ζωής της.
Το 1987 πραγματοποιείται η πρώτη δισκογραφική της παρουσία, χωρίς τη Λιάνα, σε ένα album-συλλογή στo οποίο ερμήνευσε τη μεγάλη επιτυχία "Σαiν Τροπαί". Αυτό στάθηκε και η αφορμή για να γίνει και το πρώτο προσωπικό της album, που κυκλοφόρησε το 1989, με τίτλο "Πρόβα". Από τότε η καριέρα της ήταν διαρκώς ανοδική, με δεκάδες χρυσές και πλατινένιες διακρίσεις. Ακολούθησαν οι δίσκοι: "Γυαλιά Καρφιά" (1990), "Ενταλμα συλλήψεως" (1991), "Του φεγγαριού αναπνοές" (1992 - Χρυσό, μουσική Σπύρου Πάζιου και στίχοι Τασούλας Θωμαϊδου και με τη συνεργασία των: Ναταλίας Γερμανού, Νίκου Τερζή, Τόλη Κετσελίδη, Μανώλη Δουλιανάκη, Παναγιώτη Αποστολίδη, Λάζαρου Κομνηνού), "Ως τον Παράδεισο" (1993 - Χρυσό, σε στίχους Εύης Δρούτσα, Πάνου Φαλάρα, Γιάννη Δόξα και μουσική Φοίβου Τασόπουλου, Ορέστη Πλακίδη, Ηλία Αχλαδιώτη, Παναγιώτη Λάλλη, Παναγιώτη Αποστολίδη), "Ατόφιο χρυσάφι" (1995 - Πλατινένιο, με στίχους και μουσική των Κώστα Τουρνά και Φοίβου), "Αρχίζω πόλεμο" (1996 - Διπλά Πλατινένιο, σε μουσική και στίχους Φοίβου, στίχους Γιάννη Δόξα, Σμαρούλας Μαραγκουδάκη και μουσική Ανδρέα Μέξα) , "Ευαισθησίες" (1997 - Διπλά Πλατινένιο), "Χριστούγεννα με την Καίτη" (1998), "Δώρο Θεού" (1999 - Χρυσό, σε μουσική Γιώργου Θεοφάνους και στίχους των: Γιούλας Γεωργίου, Χρήστου Νικολόπουλου, Αντώνη Βαρδή, Εύης Δρούτσα, Ελένης Γιαννατσούλια), "Το κάτι" (2000 - τετραπλό πλατινένιο, σε μουσική και στίχους Φοίβου). Ομως, το πιό σημαντικό για την Καίτη, περισσότερο από τις επιτυχίες, την δόξα και τα χρήματα, είναι το συναίσθημα ότι ο κόσμος την αγαπάει: αυτήν ακριβώς την αγάπη του κόσμου είναι που διαρκώς προσπαθεί ν' ανταποδίδει. Το 2000 κυκλοφορεί το single "Τι θέλουνε τα μάτια σου" σε μουσική Σπύρου Κοντάκη και στίχους του Γιάννη Καλπούζου (μέλη των Exis), που έγινε πλατινένιο.
To album "Απλά τα πράγματα" γίνεται πλατινένιο και, ένα χρόνο μετά, η Καίτη Γαρμπή επέστρεψε με το ep "Μια Καρδιά" με πέντε super επιτυχίες! Το "Αντε Γειά" (Πάνος Φαλάρας-Κώστας Μηλιωτάκης) αλλα και το ομώνυμο "Μια Καρδιά" ξεχώρισαν στις ραδιοφωνικές συχνότητες. Ξεχωριστή θέση έχει και το "Θα μείνει μεταξύ μας", ντουέτο της Καίτης με το Γιώργο Τσαλίκη. Τον Οκτώβριο του 2003 κυκλοφορεί το album "Εμμονες Ιδέες". Παλιοί και νέοι συνεργάτες της, όπως ο Νίκος Τερζής, η Ναταλία Γερμανού, ο Ηλίας Φιλίππου, ο Δημήτρης Κοντόπουλος, η Ζωή Γρυπάρη, η Εύη Δρούτσα και πολλοί άλλοι, εμπιστεύτηκαν τα τραγούδια τους στην Καίτη Γαρμπή. Στο ντουέτο "Πόσο θα 'θελα" συμμετέχει ο Γιάννης Βαρδής. |
|||
|