ΠΕΤΡΟΣ
ΙΜΒΡΙΟΣ
|
|||
Ο Πέτρος Ίμβριος γεννήθηκε στη Στουτγάρδη της Γερμανίας. Στην Ελλάδα ήρθε σε ηλικία 17 χρονών. Η πρώτη του επαφή με τη μουσική έγινε στην ηλικία των 12 χρόνων. Έμαθε ακορντεόν και αργότερα έπαιζε συνθεσάϊζερ σε συγκροτήματα ερμηνεύοντας παράλληλα και όλα σχεδόν τα είδη μουσικής.
Σε ηλικία 18 χρονών εργάζεται ήδη επαγγελματικά σε διάφορες μπουάτ της Θεσσαλονίκης σας "κιμπορντίστας" και τραγουδιστής. Γίνεται μέλος του συγκροτήματος "Νέοι επιβάτες" και κυκλοφορεί ο πρώτος δίσκος με το όνομα του συγκροτήματος. Οι πιο καταξιωμένοι ερμηνευτές ανακαλύπτουν έναν αξιόλογο μουσικό. Νότης Σφακιανάκης, Άννα Βίσση, Αντώνης Βαρδής είναι μερικά μόνο από τα ονόματα του πενταγράμμου με τα οποία έχει συνεργαστεί. Τα μεγαλύτερα νυχτερινά κέντρα διασκέδασης της Θεσσαλονίκης, υποδέχονται έναν νέο ερμηνευτή με εξαιρετική φωνή και παρουσία. Η Αθήνα, υποδέχεται τον ερμηνευτή Πέτρο Ίμβριο στην πρώτη του συνεργασία στο "Ποσειδώνιο" με τον Πασχάλη Τερζή και τον Βασίλη Καρρά. 1996. Εγκαθίσταται οριστικά στην Αθήνα και εμφανίζεται στα "Αστέρια" Γλυφάδας δίπλα στην Άννα Βίσση. Την ίδια χρονιά κυκλοφορεί και η πρώτη του δισκογραφική δουλειά με γενικό τίτλο "Ανατολικά φυσάει" απ΄ την οποία ξεχωρίζει το τραγούδι "Είδα είδα". 1997. Εμφανίζεται με τον Λευτέρη Πανταζή, την Δέσποινα Βανδή και τον Στέφανο Κορκολή και πάλι στο "Ποσειδώνιο". Το
1998 κυκλοφορεί η δεύτερη δισκογραφική δουλειά με τίτλο "Αλοίμονο"
και το συγκεκριμένο τραγούδι σημειώνει τεράστια επιτυχία που ακολουθεί
τον δημιουργό και ερμηνευτή μέχρι και σήμερα. 2001.
Η παρέα αλλάζει στέγη. Στις εμφανίσεις στη "Μέδουσα" προστίθεται
και ο γνωστός λαϊκός συνθέτης Χρήστος Νικολόπουλος. Δύο δικά του τραγούδια
θα συμπεριληφθούν στη νέα δισκογραφική δουλειά του Πέτρου Ίμβριου.
Η επιτυχία συνεχίζεται στη Θεσσαλονίκη, το καλοκαίρι και τον χειμώνα του 2004 στο "ΡΟΔΟΝ LIVE" μετά από οκταετή απουσία από τη νυχτερινή διασκέδαση της συμπρωτεύουσας. Εκείνο το καλοκαίρι, κυκλοφορεί το νέο του cd με τίτλο "Κάθε αύριο" με τραγούδια των : Χρήστου Δάντη, Ναταλίας Γερμανού, Εύης Δρούτσα, Κωνσταντίνου Παντζή, Γιάννη Λιόντου, Πάνου Καπίρη και του ίδιου του ερμηνευτή. Από τον Μάρτιο του 2005 ο Πέτρος Ίμβριος ξεκίνησε τις εμφανίσεις του στο "Εμπατή North", στην αρχή με την Χριστίνα Αναγνωστοπούλου, τον Χρήστο Κυπριανίδη και την Αγγελική Δάρα, αργότερα με τον Σπύρο Σπυράκο. Μετά
την κυκλοφορία του CD με τίτλο "Σ' ευχαριστώ" και την επιτυχία
που σημείωσε το ομότιτλο τραγούδι, άρχισαν οι εμφανίσεις σε διάφορες
πόλεις της Ελλάδας με τελικό σταθμό την Καλλιθέα Χαλκιδικής και το "Θάλασσα" Το καλοκαίρι του 2002 οι συναυλίες του σχήματος σε όλη την Ελλάδα στέφονται με απόλυτη επιτυχία και το χειμώνα της ίδιας χρονιάς οι εμφανίσεις στις "Γραμμές" μαζί και με τον Κώστα Μακεδόνα, θα μείνουν αξέχαστες στο κοινό.
Η επιτυχία συνεχίζεται στη Θεσσαλονίκη, το καλοκαίρι και τον χειμώνα του 2004 στο "ΡΟΔΟΝ LIVE" μετά από οκταετή απουσία από τη νυχτερινή διασκέδαση της συμπρωτεύουσας. Εκείνο το καλοκαίρι, κυκλοφορεί το νέο του cd με τίτλο "Κάθε αύριο" με τραγούδια των : Χρήστου Δάντη, Ναταλίας Γερμανού, Εύης Δρούτσα, Κωνσταντίνου Παντζή, Γιάννη Λιόντου, Πάνου Καπίρη και του ίδιου του ερμηνευτή. Από τον
Μάρτιο του 2005 ο Πέτρος Ίμβριος ξεκίνησε τις εμφανίσεις του στο "Εμπατή
North", στην αρχή με την Χριστίνα Αναγνωστοπούλου, τον Χρήστο Κυπριανίδη
και την Αγγελική Δάρα, αργότερα με τον Σπύρο Σπυράκο. Από τον Οκτώβριο του 2006 συνεργάζεται με τον Γιώργο Μαργαρίτη και την Ελένη Καρουσάκη στο CAN - CAN στην Αθήνα. |
|||
|