ΣΤΕΛΙΟΣ
ΜΑΞΙΜΟΣ
|
|||
Γεννημένος στην Αθήνα στα 1980 δεν άργησε να δηλώσει την προτίμησή του στη μουσική και το τραγούδι. Δηλώνει πως έχει τρεις πατρίδες: την Αθήνα όπου γεννήθηκε, τη Θεσσαλονίκη από την οποία κατάγεται ο πατέρας του και τη Νάξο, τόπο καταγωγής της μάνας του.
Ο Στέλιος Μάξιμος σπούδασε όπως όλοι οι συμμαθητές του αλλά ταυτοχρόνως μουσική και συστηματικά φωνητική κι άρχισε να τραγουδάει επαγγελματικά από τα είκοσι του χρόνια . Από την πρώτη επαφή του με τα μαγαζιά έδειξε την αγάπη του στο λαϊκό τραγούδι, την ώριμη ερμηνεία του παρά το μικρό της ηλικίας του και την ιδιαίτερα οικεία μέχρι εντυπωσιασμού σκηνική του παρουσία. Ο Στέλιος "πατάει" τις νότες με τον τρόπο των κλασικών λαϊκών τραγουδιστών και πραγματικά ξεχωρίζει με το συγκλονιστικό ηχόχρωμα της φωνής του. Ο παραγωγός του Δημήτρης Χατζόπουλος τον άκουσε σε πίστα της Αθήνας, όπου εμφανίζεται αυτή τη σεζόν, τον Οκτώβριο του 2005 κι αμέσως υπόγραψε συμβόλαιο μαζί του. Έτσι έγινε πράξη το πρώτο του cd με τίτλο "Μ' Αγαπάει ο Θεός Τελευταία" το οποίο κυκλοφορεί από τη MINOS-EMI. |
|||
|